yahya

انجمن یوزپلنگ ایرانی در راستای برنامه‌های حمایتی خود از محیط‌بانان، به ابتکار دو تن از اعضای هنرمند خود، مجتبی رمزی و پریدخت مشکزاد جایزه‌ سالانه‌ای مخصوص تقدیر از محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط‌زیست پایه‌گذاری نموده است. این جایزه به یاد مرحوم یحیی شاهکومحلی، «جایزه یحیی» نام گرفته است.

هدف از این جایزه، تجلیل از محیط‌بانانی است که تلاش‌های چشم‌گیری در زمینه حفاظت از عرصه‌های تنوع‌زیستی در حوزه‌های محل خدمت خود داشته‌اند.

جایزه یحیی چیست؟

جایزه یحیی یک جایزه مردمی است و دو هنرمند ایرانی، پریدخت مشکزاد و همسرشان مجتبی رمزی، بنیانگذار آن هستند. محل دبیرخانه این جایزه در انجمن مردم نهاد یوزپلنگ ایرانی قرار دارد.

برگزیدگان جایزه از میان محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست کشور که جهت شرکت درجایزه اقدام کرده اند، انتخاب می‌شوند. این جایزه  به صورت سالانه برگزار می‌شود و گزینش بر اساس عملکرد محیط بانان در بازه زمانی یک سال انجام می‌گیرد.

در هر شغلی هستند افرادی که اقداماتی فراتر از وظایف خود در راستای اهدافشان انجام میدهند و شغل محیط بانی نیز از این قضیه مسثتنی نیست. محیط بانانی که با تعلق خاطر عمیقتر اقداماتی در راستای حفظ تنوع زیستی کشور در حوزه استحفاظی خود انجام میدهند نیز کم نیستند. یکی از این محیط بانان یحیی شاهکوه محلی بود، او یکی از محیط بانان نمونه کشور بود که طی سالهای فعالیت خود در مناطق شمال و شمال شرق کشور(تالاب میانکاله و منطقه حفاظت شده سالوک) دوستداران محیط زیست را با خود همراه نمود وسرانجام در محل خدمت خود در سالوک توسط شکارچیان غیرمجاز کشته شد. همچنین از آنجاییکه محیط بانان حافظ و حامی محیط زیست کشور و حیات بخش آن هستند، این جایزه «یحیی»  نام گرفته است. جایزه یحیی به یادبود ایشان و همچنین معنای اسم یحیی به معنی زنده نگه دارند، که همانا محیط بانان زنده نگه دارنده و حافظان تنوع زیستی این سرزمین هستند، شکل گرفت.

جایزه یحیی طی مراسمی که در آذر ماه برگزار میشود به ۳ محیط بان منتخب اهدا میشود.

 

اهمیت جایزه یحیی:

بعد از بحران آب و خاک سومین مشکل محیط زیست ایران تنوع زیستی است. جایگاهی که به صورت مستقیم وظیفه محافظت از تنوع زیستی و گزارشات مربوط به آلاینده‌ها و تخریب وتصرف محیط زیست را دارد محیط‌بانان هستند.

وجود جایزه ای جهت تقدیر از محیط‌بانان در عرصه محیط‌زیست خالی بود.

جایزه ملی یحیی، می‌تواند آغاز شکل‌گیری آینده‌ای امیدبخش برای محیط زیست باشد.

سپاس ویژه ما نثار دو هنرمند فروتن، محجوب، خلاق و عاشق محیط زیست آقای مجتبی رمزی و خانم پریدخت مشکزاد می شود که از سال پیش خشت نخست جایزه ملی یحیی را با سرمایه شخصی بنیان نهادند تا نشان دهند محیط بانی را نه یک شغل اداری که یک هنر برای حفاظت از شاهکارهای پروردگار می دانند.