yahya

«جایزه یحیی» یک جایزه محیط زیستی مردمی است که به محیط‌بانان برگزیده اهدا می‌شود. این جایزه که به همت زوج هنرمند، مجتبی رمزی و پریدخت مشک زاد، از اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی، پایه گذاری شده و کاملا مستقل از نهادهای دولتی است. «جایزه یحیی» هر ساله به محیط بانان نمونه کشور اهدا می‌شود.

برگزیدگان این جایزه، براساس پارامترهای تعیین شده توسط هیئت داوران جایزه، از میان محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب می شوند. محیط بانان میتوانند بشکل مستقل، یا از طریق شبکه تشکل های مردم نهاد استانی و یا از طرف اداره کل استان مربوطه برای شرکت در جایزه اقدام کنند. مدارک شرکت کنندگان توسط هیئت داوران جایزه بررسی شده و نفرات برتر برگزیده می شوند.

حامیان رسانه‌ای و داوران نهایی این جشنواره نیز از فعالان محیط زیست کشور هستند که به صورت داوطلبانه در روند اهدا این جایزه با دبیرخانه همکاری میکنند. محل دبیرخانه این جایزه در موسسه مردم نهاد «انجمن یوزپلنگ ایرانی» قرار دارد.

برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره محیط بان شهید، «یحیی شاه کوه محلی» و همه محیط بانانی که برای حفظ حیات محیط زیست کشورمان شهید شده اند، و همچنین معنی حیات بخش اسم «یحیی» ، این جایزه «جایزه یحیی» نامگذاری شده است.

جوایز هر یک برگزیدگان
مدال و لوح تقدیر جایزه یحیی، سه سکه نیم بهار آزادی

تقویم جایزه
مهلت ارسال فرم‌ها و مدارک: ۱۵ تیرماه تا پایان مرداد ماه
انتخاب و داوری: شهریور ماه
برگزاری مراسم و اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان: آذرماه

  دبیرخانه
نشانی: تهران، ابتدای جاده مخصوص کرج، نرسیده به شهرک اکباتان، خیابان فلسفی(بیمه ۴)، کوچه نوروزی، پلاک ۲، واحد سوم غربی
شماره تلفن/فکس: ۴۴۶۵۲۵۵۱-۰۲۱